Facebook
B-fit program
Karel Bajer
.
gsm: +420 731 108 841
mail: info@bfit-program.cz
web: www.bfit-program.cz
Spolupracujeme:
Zajímavé články
zivotni-postoj.cz banner
Výživové a nutriční poradenství Praha a okolí
Všechny články >>>
Studio Style banner
satema.cz banner
Rekonstrukce Jelínek banner
Zpět > Úvodní stránka

Mýty a fakta nejen o hubnutí

© b-fit 2013 Všechna práva vyhrazena
Mýty a fakta nejen o hubnutí


Jestli chci zhubnout musím se vzdát svých oblíbených jídel...
Realita: Co je pro Vás oblíbené jídlo? Většinou se jedná o nevhodné zkombinování potravin. Klíčové je jíst v rozumném množství a pravidelně. Náš program volí potraviny, a energii v nich obsažené, s ohledem na Váš dosavadní stravovací návyk, takže můžete jíst stále svá oblíbená jídla a přitom redukovat svou váhu.


Jestli chci hubnout musím cvičit a na to nemám čas...
Realita:
Pohyb je samozřejmě vždy dobrý, ovšem základ úspěchu je správně zvolená strava. Odstranit nadváhu lze i bez cvičení.


Kila, která jsem nabrala v těhotenství nemůžu shodit...
Realita: Po porodu je o něco obtížnější hubnout, ale správně zvolená strava a úprava stravovacích návyků je správná cesta k optimální postavě. Navíc kvalitní a správná strava Vám vrátí sílu, které Vaše tělo vynaložilo v průběhu těhotenství.


Vždy když jsem zhubl(a) za chvíli jsem opět nabral(a) vše zpět...
Realita: Pokud budete jíst stále stejně, ale jen "zmenšíte porce" tak nehubnete. Váhový úbytek vždy neznamená redukci tukové zásoby. Náš program volí individuální přístup ke každému a nastaví ideální energetický příjem tak, aby Vaše tělo redukovalo pouze tuk.


Nejsem tak bohatý(á), aby mohl(a) utrácet za všelijaké diety...
Realita: Spočítejte si kolik Vás Vaše nadváha stála doposud a kolik Vás ještě bude stát. Naše programy Vám naopak dokáží ušetřit peníze vynaložené za kvalitní stravu!


Radši si koupím pilulky na hubnutí a zhubnu...
Realita: Pilulka, která by zajistila Vaše hubnutí neexistuje. Základem úspěchu je vždy správně zvolená strava a pohyb. Opravdu neexistuje žádná pilulka, která rozpouští Vaše tukové zásoby. Piluky, které Vás mají za úkol zasytit a tím méně jíst jsou také nesmysl. Potřebujete jíst pravidelně a ne jídla vynechávat. Pokud skutečně chcete něco udělat se svojí nadváhou je třeba změnit nebo alespoň upravit stávající stravovací návyky.


Držel(a) jsem dietu v podobě dělné stravy, když jsem s ní po zhubnutí přestal(a) a začal(a) jíst opět normálně opět jsem přibral(a)...
Realita: O dělené stravě se nedá hovořit jako o dietě, ale jako o životním stylu. Pokud se rozhodnete pro dělenou stravu je to tedy změna životního postoje a nejedná se o krátkodou dietu za účelem zhubnutí.


Stačí, když budu jíst menší porce tedy méně a zhubnu...
Realita: Při špatném snížení energie (mnohdy se dá mluvit o hladovce) mizí z těla nejdříve voda následně svaly, ale tuk až na posledním místě. Lidské tělo je maximálně adaptabilní a ve výsledku to znamená - seberete-li tělu přísun energie sáhne do tukový rezerv. Jakmile ovšem přísun energie obnovíte (mnohdy ještě přísun zvýšíte, když jste porce zmenšili z důvodu "hladovky")  tělo začně tuk zase ukládat jako nové rezervy a to zpravidla mnohem rychleji než před "hladovkou". Je to obrana před tím, aby mělo kam sáhnout až se bude hladovka opět opakovat. Tento jev je známý jako JOJO efekt.


Někdo sní vše co mu přijde pod ruku a vypadá pořád stejně, ale já přiberu i z vody...
Realita: Žádný člověk není stejný a lišíme se v mnoha ohledech. Je spousta faktorů, které ovlivňují to, jak moc si naše tělo libuje v tuku a naopak. Hlavním faktorem, který toto ovlivňuje je tvz. bazální metabolismus. Je to hodnota, která stanoví kolik energie naše tělo spotřebuje v klidovém režimu pro zachování základních životních funkcí (trávení, dýchání, látková výměna atd.). Tato hodnota je u mužů vyšší než u žen a u všech klesá s věkem. Do hodnoty bazálního metabolismu se také promítá genetika. Někdo je naprogramován spíše na "spořivější stav" a někdo zase hned spálí vše co snědl. Hodnota bazálního metabolismu se dá ovšem změnit např. pravidelnou sportovní aktivitou.


Potřebuji jíst méně, abych zhubl(a), takže vynechám nějaké jídlo třeba oběd a zhubnu hned.
Realia:
Základ správné životosprávy je jíst nejméně 5x denně a více. Celkový energetický příjem je pak rozložený do celého dne. Tělo pak nemá potřebu vytvářet si další tukové zásoby, protože nestrádá hladem, ale právě naopak je pravidelněně zásobováno energií. Nejdůležitějším jídlem dne je snídaně. Přes noc se metabolismus přirozeně zpomaluje oproti normálu a tuto rychlost si udrží až do prvního jídla po probuzení. Právě snídaně dostane tělo opět do normální rychlosti. Je optimální, aby obsahovala nejméně 20% celkového energetického příjmu.


Bílé pečivo není zdravé. Nahradím-li ho tmavým budu konečně hubnout.
Realita:
Bílé pečivo (pšeničné) působí v těle jako kyselina a zvyšuje hladinu krevního cukru v krvi, což má za následek větší produkci inzulinu, který mimo jiné podporuje ukládání tuku. Je důležité si uvědomit zda se jedná skutečně o tmavé - celozrné pečivo (žitné) nebo se jedná o směs pšenično-žitnou nebo čistě pšeničnou a pouze obarvenou. Nejprospěšnější je tedy pečivo celozrné, které je vyráběno z mouky, která je mletá s celých obilných zrn. Právě ona slupka je nositelem vitamínů a minerálů a hlavně vlákniny. Energetické hodoty bílého a celozrného pečiva jsou srovnatelné, ovšem díky oné slupce je celozrné pečivo pro tělo velmi dobře zpracovatelné. Sladké koláčky, buchty apod. patří na sváteční stůl. nikoliv do každodenního jídelníčku.


Moje poslední jídlo bude nejpozději v 17:00, protože pak už je na jídlo pozdě.
Realita:
Pokud půjdete spát nejpozději ve 20:00 pak ano. Obecně platí, že poslední jídlo by jste si měli dát nejpozději tři hodiny před usnutím. Je na nejvýš vhodné, aby večeře byla bohatá na zeleninu a pokud možno oproštěna od sacharidů (pečivo, rýže, těstoviny apod.)


Nebudu pít moc vody, protože nebudu tělo zbytečně zavodňovat a tím pádem budu lehčí. Stačí mi ráno čaj přes den káva.
Realita:
Pitný režim je alfou a omegou vetšiny lidí. Všeobecně se pije málo. Káva a čaje v neúměrném množství dehydratují organismus. Lidské tělo je převážně složeno z vody a proto bychom měli pít vodu na místo slazených nápojů (pozor na nápoje light - obsahují umělá sladidla). Bez dostatečného pitného režimu se nedá váha dlouhodobě udržet. Voda je pohonná látka pro naše tělo a bez vody nebude fungovat. Minimum jsou 2l vody denně. Všeobecně platí, že na 10kg váhy je potřeba vypít 4dcl vody.